Opis
Zapytaj o cenę:
anho.travel@gmail.com
tel. 61 477 50 65
kom. 602 26 54 97
TAM GDZIE WSZYSTKO ZACZEŁO SIĘ OD SOLI – CIECHOCINEK – PERŁA POLSKICH UZDROWISK
Ciechocinek jest kurortem o wyjątkowych walorach klimatycznych i leczniczych. Naturalnym bogactwem uzdrowiska, będącym podstawą jego funkcjonowania, są obfite złoża wód solankowych, które dzięki obecności chlorku sodu, związków wapnia, magnezu, żelaza, jodu, bromu i innych mikroelementów posiadają wybitne właściwości lecznicze. Wykorzystywane są do kąpieli leczniczych, których wpływ na organizm człowieka wiąże się z działaniem czynnika chemicznego, termicznego i hydrostatycznego, a także do inhalacji i irygacji. Po odpowiednim przetworzeniu ta sama solanka butelkowana jest jako woda mineralna „Krystynka” i inne wody smakowe.
Zbiórka i wyjazd w kierunku Ciechocinka, przyjazd na miejsce, spotkanie z przewodnikiem i zwiedzanie miasta m.in.:
Zespół trzech tężni solankowych – Górujące nad Ciechocinkiem tężnie są nie tylko podstawowym urządzeniem tego uzdrowiska, ale są jednocześnie wyjątkowym zabytkiem budownictwa technicznego nie tylko w Polsce, ale i Europie. Równocześnie są to największe zabytkowe tężnie europejskie. Unikatem na skalę światową są tężnie – potężne drewniane budowle wsparte na 7000 wbitych w ziemię palach, na których umieszczono świerkowo-sosnową konstrukcję wypełnioną tarniną, po której spływa solanka. Muzeum Warzelni Soli– To budynek powstały w 1. poł. XIX w., w którym z dostarczanej z tężni rurociągami wody solankowej produkuje się sól warzoną, ług i szlam leczniczy. W niewykorzystywanej do produkcji soli części warzelni zorganizowano muzeum, w którym swoje miejsce znalazły eksponaty związane nie tylko z warzelnictwem, ale również będące świadectwem powstania i rozwoju działalności uzdrowiskowej w Ciechocinku. Na szczególną uwagę zasługują misternie odrestaurowane aparaty do gimnastyki leczniczej Wilhelma Zandera. Inną charakterystyczną budowlą jest Muszla Koncertowa w Parku Zdrojowym – drewniana budowla wzniesiona w 1909 roku w stylu zakopiańskim. Naprzeciwko Muszli znajduje się kolejna atrakcja – drewniana Pijalnia Wód Mineralnych, która początkowo była krytą galerią spacerową oraz jeden z symboli Ciechocinka – Fontanna „Jaś i Małgosia”. Następnym punktem pieszego zwiedzania uzdrowiska jest fontanna w kształcie grzyba – popularny „Grzybek”. Pełni on nie tylko funkcję ozdobną, ale także przemysłową i leczniczą. Jest obudową źródła nr 11, skąd solanka pompowana jest na ciechocińskie tężnie. Jest także naturalnym inhalatorium, gdzie odpoczywając można wdychać bogate w cząsteczki jodu powietrze.
Słynne dywany kwiatowe ciechocińskie zostały założone w 1932 r. wg proj. Z. Hellwiga na przestrzeni wzdłuż ul. Armii Krajowej. Pas zieleni parterowej tworzą uzupełniające się i harmonizujące z otoczeniem duże połacie trawników i rosnące na nich różne gatunki krzewów i drzew, a przede wszystkim skupiające wzrok efektowne, wielobarwne dywany kwiatowe. |
Wyjazd w drogę powrotną i zakończenie wycieczki.
Cena wycieczki zawiera :
- Przejazd autokarem klasy turystycznej
- Opiekę pilota i przewodnika po Ciechocinku
- Opłaty parkingowe
- Ubezpieczenie NNW
- Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów